Kuras mājsaimniecības var saņemt līdzfinansējumu no valsts, nomainot savu fosilā kurīnāmā katlu pret atjaunojamās enerģijas apkures katlu

valsts atbalsts siltumsūkņiem

Šajā rakstā izveidošu kopsavilkumu atbildēm uz jautājumiem, kurus esam saņēmuši saistībā ar apkures iekārtas nomaiņas iespējām, saņemot valsts atbalstu.

Ar ko sākt?

Ja lasāt šo rakstu, tas nozīmē, ka esat aizdomājies/usies gan par izmaksu taupīšanu, gan kaitējuma samazināšānu apkārtējai dabai. Siltumsūknis ir risinājums, kas var sniegt abus šos labumus!

Kuras mājsaimniecības var saņemt šo līdzfinansējumu?! Ja šobrīd savai mājai kā pamata apkuri izmantojat kādu no minētajiem kurināmajiem:

  • dabas gāzi
  • sašķidrināto gāzi balonos
  • akmeņogles
  • dīzeļdegvielu
Jums ir iespēja līdz 2024.gada beigām pieteikties līdzfinansējumam, kas sastāda 70% no kopējām izmaksām vai maksimums 15 000 EUR.
Vai siltumsūknis būs piemērots?

Ja Jūsu māja ir celta pēdējo 15-20 gadu laikā, tad visdrīzāk, ka tā jau ir pietiekoši nosiltināta. Ja atsevišķi siltināta ēka, tad visdrīzāk siltumsūknis arī būs piemērots. Protams, jāņem vērā katrs objekts individuāli un jāskatās, vai ir siltās grīdas vai radiatori, un kādi tie ir. Siltumsūknis darbojas efektīvi, ja siltuma nesējs tiek uzsildīts ne vairāk par 45-50°C, ideāli gadījumā – līdz 35°C.

Ja tomēr ēka nav siltināta, tad iesakam painteresēties Vides Investīciju Fondā par iespējām iegūt līdzfinansējumu arī ēkas energoefektivitātes uzlabošanai.

Ja tomēr māja nav pietiekami energoefektīva un siltināšanas darbus nevēlaties veikt, tad varat izskatīt iespēju ierīkot granulu apkures katlu, kas arī kvalificējas atjaunojamo energoresursu apkures prasībām.

Veicamie darbi, atsakoties no fosilā kurināmā apkures veida

Iesākumā vajadzētu ēkas īpašniekam sazināties ar Vides Investīciju Fondu un saprast, vai kvalificējaties atbalsta nosacījumiem un pēc tam meklēt siltumsūkņa uzstādītāju.

Soli pa solim:

  • fosilā kurināmā apkures katla demontāža (gāzes katla gadījumā akts no GASO par atslēgumu);
  • siltumsūkņa montāža;
  • ja nepieciešams, apkures radiatoru nomaiņa un citi uzlabojumi siltumagregātiem;
  • siltumsūkņa ieregulēšana un nodošanas akta parakstīšana;
  • nepieciešamo dokumentu iesniegšana Vides Investīciju Fondā – rēķins par siltumsūkņa uzstādīšanu, apmaksas uzdevums, akts par pieņemšanu un ieregulēšanu, foto fiksācija pirms/pēc, rēķini un čeki par pēdējiem pāris gadiem par fosilo kurināmo iegādi.
Kā noprotams, no sākuma apkures katla maiņu veic īpašnieks par saviem līdzekļiem un līdzfinansējumu saņem tikai pēc pilnas nomaiņas, tāpēc iesakam sazināties ar Vides Investīciju Fondu vēl pirms darbu uzsākšanas.
Kopsavilkums

Atbalsts apkures sistēmas nomaiņai 2024. gadā ir viegli pieejams, un ir jāizpildās tikai dažiem priekšnosacījumiem, lai Jūs varētu saņemt patiešām ievērojamu atbalstu fosilā apkures veida nomaiņai pret siltumsūkni un turpmāk baudītu tā sniegto komfortu un apkures izmaksu samazinājumu.

Ņemot vērā atbalsta griestus, kas ir 15 000EUR, iesakam apsvērt kvalitatīva siltumsūkņa uzstādīšanu. Piemēram, zemes siltumsūknis (līdz 16kw) ar visu zemes ģeotermālo kontūru, iekārtām un uzstādīšanu var izmaksāt ap 20 000 EUR, no kuriem 70% varat saņemt atpakaļ no valsts.