Kāpēc svarīgi izvēlēties mūsu klimatam atbilstošu gaisa siltumsūkni?

gaisa siltumsuknis

Gaisa siltumsūkņu piedāvājums ar katru gadu kļūst ar vien plašāks un tirgū pieejami daudz, dažādu iekārtu. Kaut arī sākotnēji tie visi šķiet līdzīgi, bet iedziļinoties tehniskajos parametros redzam, ka ir modeļi, kas darbojas līdz -18°C un modeļi kas līdz -30°C. Ir modeļi, kam iebūvēti papildus elektriskie sildītāji 3, 6, vai 9kW un tādi, kuriem nav vispār. Šajā rakstā izstāstīšu, kāds siltumsūknis nepieciešams, lai arī gada aukstākajā laikā mājai tiek ražots energoefektīvs siltums, vai nenonākam situācijā, kad siltuma nepietiek.

Pareiza izvēle savai ēkai

Lai pareizi izvēlētos gaisa siltumsūkni savai ēkai, ir jāzina tās siltuma patēriņš. Jaunbūves gadījumā to var izrēķināt, vadoties pēc energosertifikāta, kas ir obligāts būvniecības saskaņošanas periodā. Jau apdzīvotai ēkai to var noteikt, ņemot vērā iepriekšējo gadu kurināmā patēriņu. Ņemot vērā šos datus un apvienojot tos ar klimatiskajiem datiem, var izrēķināt ēkas siltuma jaudas nepieciešamību arī gada aukstākajās dienās.

Nākamais solis ir piemeklēt pareizu gaisa siltumsūkni. Tam nevajadzētu būt grūti, jo visi ražotāji norāda, vai tas ir 6 vai 11 kW. Tomēr ES prasība ir norādīt iekārtas jaudu tikai pie āra gaisa temperatūras ap 0°C, un kas notiek pie -20°C, mēs nemaz nezinām. Tāpēc iekārtas tirgotājam ir jājautā pēc iekārtas datiem pie zemām gaisa temperatūrām, un tie jāņem vērā.

Piemērs: Jaunbūve ap 150 m² pie āra temperatūras prasīs 6 kW siltumenerģijas, lai telpās nodrošinātu +22°C. Ja būsim uzstādījuši iekārtu, kas pēc jaudas atbilst šai prasībai (6 kW pie ~0°C), tad pie āra temperatūras -20°C siltumsūkņa jauda būs vairs tikai 3-4 kW, un tātad siltuma jaudas ēkai nepietiks. Tad siltums tiek ražots ar papildu elektriskajiem sildītājiem, kas rada lielu elektroenerģijas patēriņu. Ja papildu sildītāji iekārtai nav uzstādīti, tad ēkā netiek sasniegta komforta temperatūra.

Kādu siltumsūkni izvēlēties?

Ņemot vērā ēkas siltuma patēriņu pie gada zemākajām temperatūrām, jāizvēlas iekārtu, kas spēs šo pieprasījumu izpildīt tikai ar kompresora palīdzību vai kopā ar elektriskajiem sildītājiem. Tā kā mūsdienu siltumsūkņi ir aprīkoti ar kompresoriem, kam ir invertora tehnoloģija un kas spēj pielāgot saražotā siltuma daudzumu noteiktā diapazonā, tad iesakām izvēlēties tieši tādu, lai pie gada zemākajām temperatūrām pietiktu ar kompresora saražoto siltumu, un elektriskie sildītāji būtu paredzēti tikai kā rezerve.

Svarīgi ir ņemt vērā, lai siltumsūknis darbojas pie zemām temperatūrām. Pretējā gadījumā ir modeļi, kas jau pie -18°C vairs nedarbinās kompresoru, un siltums tiks ražots tikai ar elektriskajiem sildītājiem, kas ievērojami palielinās rēķinus par elektroenerģiju. Ziemeļu klimatam paredzētie gaisa siltumsūkņi darbojas līdz pat -30°C!

Pareizi izvēlēts gaisa siltumsūknis jaunbūvei

Lai uzskatāmi parādītu piemēru pareizi izvēlētam gaisa siltumsūknim, par piemēru ņemsim jaunbūvi Pierīgā un 2024.gada janvāri, kad bija šī gada zemākās gaisa temperatūras. Ēkā tika uzstādīts ENERGY SAVE 11kW gaisa siltumsūknis, kas darbojas līdz -25°C zemai gaisa temperatūrai. Ēkā uz doto brīdi noritēja būvniecības darbi un citu, ievērojamu, elektropatērētāju nebija. Apkures akumulācijas tvertne netika uzstādīta, jo zemgrīdas apkurei nav regulējošo vārstu (nav iespējas katrā telpā regulēt temperatūru atsevišķi).

Kā redzams, 2024.gada pirmā nedēļa bija ar zemu gaisa temperatūru līdz pat -27°C.

Ēkā tika nodrošināta gaisa temperatūra +20°C, un, kā redzams pēc vienmērīgā elektroenerģijas patēriņa, varam spriest, ka papildu sildītāji netika izmantoti un siltumsūknis darbojās ar augstāko iespējamo energoefektivitāti.

Šajā grafikā attēlots elektroenerģijas patēriņš 1. janvārī, kad gaisa temperatūra bija no -10 līdz -5°C, un uzskatāmi redzams, ka siltumsūknis darbojās lieliski, modulējot savu jaudu.

Jāņem vērā, ka šajā periodā ēkā vēl nebija uzstādīta gaisa rekuperācijas iekārta, un daļa no logiem bija vēdināšanas režīmā, lai izvadītu lieko mitrumu no telpām. Varam secināt, ka, apdzīvojot šo ēku, elektropatēriņš apkurei būs vēl zemāks, bet nāks klāt siltā ūdens sagatavošanas izmaksas.

Kopējās izmaksas par elektroenerģiju 2024. gada janvārī šajā ēkā bija ap 100 EUR, kas ir labs rādītājs gada aukstākajam mēnesim.

Šajā grafikā (klikšķinot uz bildes, tā tiks palielināta) radzami dati no paša ENERGY SAVE siltumsūkņa par 10. un 11. janvāri, kad vidējā gaisa temperatūra jau bija virs 0°C. Kā redzams, tad divu dienu posmā tikai pāris reizes siltumsūknis netika darbināts un bieža tā ieslēgšanās nenotiek. Tas strādā efektīvi!

Nobeigumā

Lai arī gaisa siltumsūkņi joprojām nav tik efektīvi kā zemes, pareizi aprēķināta un izvēlēta iekārta lieliski darbosies arī mūsu reģionā, jo pēdējos gados šī tehnoloģija ir strauji attīstījusies.

Ja apsverat iespēju nomainīt savu esošo apkures iekārtu pret siltumsūkni, vai nepieciešama apkures iekārta jaunbūvei, aicinam sazināties un piemeklēsim efektīvāko risinājumu Jums!