Mēs, BALTICLEAF komanda, esam apņēmības pilni atjaunojamo resursu apkures risinājumu uzstādītāji. Mēs specializējamies siltumsūkņu apkures sistēmās, ļaujot mūsu klientiem baudīt neitrālas oglekļa emisijas apkuri, baudot komfortablu mikroklimatu un samazināt izmaksas. Šajā ierakstā mēs centīsimies pēc iespējas vienkārsāk izstāstīt, kā darbojas siltumsūknis, un kādi ir tā ieguvumi.

Lai samazinātu siltumapgādes rēķinus, iekārtai jādarbojas efektīvi – tas ir galvenais nosacījums. Apkures nozare attīstās strauji, cenšoties samazināt oglekļa emisijas un atkarību no fosilajām degvielām.

Siltumapgādes veiktspējas optimizēšana ir kļuvusi daudz vienkāršāka ar mūsdienu kondensācijas katliem, un vēl labāk, šī efektivitāte tiek palielināta ar gaisa un zemes siltuma sūkņiem.

siltumsūknis shēma
KĀPĒC IR NEPIECIEŠAMS DARBINĀT APKURI PIE ZEMĀKĀM SILTUMNESĒJA TEMPERATŪRĀM?

Salīdzinot ar lielāko daļu citu vielu, katrs ūdens temperatūras grāda pieaugums satur milzīgu siltuma enerģijas daudzumu. Kopā ar plūsmu tas padara ūdeni par ļoti noderīgu siltuma uzglabāšanai un siltuma atdevei. 

Mēģinot būt pēc iespējas efektīvāki, mēs vēlamies būt ekonomiski, uzsildot tik daudz ūdens, cik nepieciešams, jo pārmērīga uzsildīšana kļūst neizdevīga. Šis ir galvenais termodinamikas arguments, kāpēc siltuma sūkņu tehnoloģija cenšas darboties pēc iespējas zemākā temperatūrā, lai izvairītos no nepamatotas enerģijas patēriņa.

SALĪDZINOT AR CITIEM APKURES VEIDIEM…

Neskatoties uz to, kādu apkures veidu mēs izmantojam, ir taisnība, ka jebkurš mājas īpašnieks/-ce vēlētos, lai patērētās enerģijas daudzums būtu pēc iespējas zemāks.

Atbildīgs mājas īpašnieks pievērš uzmanību COP (coefficient of performance) jeb lietderības koeficentam. Tā ir attiecība vai procentuālais daudzums enerģijas, kas iegūts apkures procesā, salīdzinot ar izmantojamā siltuma enerģijas daudzumu. Citiem vārdiem sakot – cik daudz siltuma enerģijas tiek iegūts no katras ieguldītās enerģijas vienības.

Gāzes katla lietderības koeficients tiek uzskatīts par optimālu, ja tas ir aptuveni 0.9.

Gaisa avota siltuma sūkņa optimāls lietderības koeficients parasti ir aptuveni 3. Tas nozīmē, ka katras ieguldītās elektroenerģijas vienības rezultātā jūs saņemat 4 termiskās vienības no sistēmas. 

Siltuma sūkņi piedāvā daudz augstāku COP salīdzinājumā ar oglekļa pamatā balstītajām apkures sistēmām. Tas nozīmē, ka elektroenerģijas izmaksas apkurei, ir izdevīgākas salīdzinot ar gāzes vai granulu izmaksām, iegūstot līdzīgu daudzumu siltumenerģijas. 

heat pump scheme
DARBĪBAS PRINCIPS – KĀ DARBOJAS SILTUMSŪKNIS?

Siltuma sūknis izmanto tehnoloģiju, kas līdzīga tādai, kāda ir atrodama ledusskapī vai gaisa kondicionierī. Tas izvelk siltumu no avota, piemēram, apkārtējā gaisa, zemes iekšējās enerģijas, kas uzglabājas zem zemes vai tuvējā ūdens avota, vai rūpniecības atkritumu siltuma. Pēc tam tas pastiprina un pārsūta siltumu uz vietu, kur tas ir nepieciešams.

Lielākā daļa siltuma tiek pārsūtīta nevis ģenerēta, tāpēc siltuma sūkņi ir daudz efektīvāki nekā konvencionālās apkures tehnoloģijas, piemēram, katli vai elektriskie sildītāji, un ir izdevīgāki darbināšanā. Enerģijas iznākums siltuma veidā parasti ir vairākas reizes lielāks nekā nepieciešams, lai darbinātu siltuma sūkni. Piemēram, tipiska mājsaimniecības siltuma sūkņa veiktspējas koeficients (COP) ir aptuveni 4, tas ir, enerģijas iznākums ir četras reizes lielāks nekā elektroenerģija, kas tiek izmantota, lai to darbinātu. Tas padara pašreizējos modeļus 3-5 reizes energoefektīvākus par gāzes katliem. Siltuma sūknis var tikt kombinēts ar citu apkures risinājumu – lielākoties gāzes apkures sistēmu.

BALTICLEAF komanda