Zemes siltumsūknis ēkas dzesēšanai

Izvēloties apkures sistēmu, liela nozīme ir dzesēšanai vasarā. Ģeotermālā enerģija ir efektīva gan telpu apsildīšanai, gan dzesēšanai.
Pēdējo gadu laikā mēs saskaramies ar arvien karstākām dienām vasaras mēnešos. Dažos gadījumos jau maijā ir nepieciešams atdzesēt telpas. Ir labi, ja apkures sistēma spēj ne tikai apsildīt mājokli, bet arī to atvēsināt.
Siltumsūkņi to spēj. Tā vietā, lai sadedzinātu fosilo kurināmo, piemēram, naftu un gāzi, kas kaitē klimatam, tie lielāko daļu siltuma iegūst no apkārtējās vides. Un! Arī atdod to atpakaļ.

GeoCollect dzesēšana vasarā info
Aktīvā vai pasīvā dzesēšana

Siltumsūknis darbojas kā ledusskapis. Apkures režīmā tas darbojas pretējā virzienā – dzesēšanas režīmā siltumsūknis vienkārši maina darbības virzienu. Šim nolūkam ir nepieciešama grīdas vai sienu/griestu apkure, kas mūsdienās arī tiek uzstādītas siltuma nodrošināšanai. Diemžēl dzesēšanas funkcija nedarbojas ar radiatoriem, jo to jauda ir zemāka. Lai nodrošinātu vajadzīgo dzesēšanu, tie būtu jāatdzesē tik ļoti, ka var veidoties rasas punkts – mitrums uz radiatoru virsmas.
Siltumsūkņu gadījumā izšķir aktīvo un pasīvo dzesēšanu. Jebkurš siltumsūknis var nodrošināt aktīvu dzesēšanu, tostarp gaisa siltumsūknis. To trūkumi: tā kā kompresors darbojas nepārtraukti, tas patērē daudz elektroenerģijas. Turklāt, gaisa siltumsūkņi, tāpat kā apkures sezonā, rada troksni, kas vasarā var būt īpaši traucējošs.
Tikai ģeotermālie siltumsūkņi var dzesēt pasīvi jeb dabiski: tie vienkārši nodod siltumu no mājas uz vēso zemi. Tā kā šeit tiek izmantoti ļoti efektīvi cirkulācijas sūkņi, elektroenerģijas patēriņš ir neliels.

Kā siltums ziemā nonāk zemē un mājā?

Izurbjot līdz pat 100 metrus dziļu urbumu. Trūkumi: tehniski tas nav visur iespējams, urbumi ir salīdzinoši dārgāki, turklāt ir nepieciešama Valsts vides dienesta atļauja. Zemes kolektori ir laba alternatīva, jo tos ierok tikai 1,50m zem zemes virsmas. Tirgus līdera GeoCollect kolektoriem nepieciešama neliela platība – tikai trešdaļa no apsildāmās dzīvojamās platības. Ja kolektori tiek izvietoti viens virs otra, ir nepieciešama tikai piektā daļa apsildāmās platības, kas ir ievērojami mazāk nekā citās sistēmās. Tas ir iespējams, pateicoties īpašai kolektoru formai: to izliekumi palielina saskares virsmu ar grunti un ļauj siltumnesējam plūst lēni. Kolektori ir izgatavoti no izturīgas un 100% pārstrādājamas plastmasas.

Ieguvums: apkure ar vasaras siltumu ziemā

Zemes siltumsūkņiem ir arī īpaša priekšrocība: siltums, kas no ēkas tiek novadīts atpakaļ zemē, bez maksas “uzlādē” zemi ar papildu siltumenerģiju. Kamēr gaisa siltumsūkņi dzesēšanas procesa laikā turpina sildīt ārējo gaisu, zeme ir siltuma krātuve, ko var izmantot mājas apsildīšanai ziemā. Zemes siltumsūknis ir īpaši efektīvs, jo zemē ir augsta temperatūra. Tas samazina ekspluatācijas izmaksas un ilgtermiņā ietaupa naudu – jo dārgāka kļūst elektroenerģija, jo lielāks ieguvums.