Atbalsts mājsaimniecībām fosilā kurināmā apkures katla nomaiņai

eu atbalsts mājsaimniecībām

Līdz pat 2024. gada beigām ir pieejams atbalsts mājsaimniecībām fosilā kurināmā (gāze, dīzeļdegviela, akmeņogles) nomaiņai uz dabai draudzīgu apkures sistēmu, piemēram, siltumsūkni. Tā kā ir iespēja saņemt atbalstu līdz 70% no kopējām pārbūves izmaksām (max. 15 000 EUR), ir vērts apsvērt iespēju nomainīt esošo apkures sistēmu tieši uz zeme-ūdens siltumsūkni. Kaut arī zemes siltumsūkņa ierīkošanas izmaksas ir dārgākas par gaisa siltumsūkņa izmaksām, ņemot vērā pieejamo atbalstu, iespējams iegūt ilgtspējīgu un kvalitatīvu apkures risinājumu, kas uzticami stradās daudzu gadu garumā.

Ieguvums skaitļos

Pieņemot, ka gāzes apkures sistēmas nomaiņa pret zemes siltumsūkņa sistēmu izmaksās 15000-20000 EUR, paša līdzfinansējums veidos aptuveni 5000 EUR. Vidēja izmēra (150-200 kvm) mūsdienīgi siltinātai mājai, kurā dzīvo 4-5 cilvēku ģimene, apkurei un siltā ūdens sagatavošanai nepieciešams ap 14000 kwh gāzes gadā – attiecīgi mēneša izmaksas būs aptuveni 90 EUR. Pareizi izvēlēts un uzstādīts zemes siltumsūknis šādu siltumenerģijas daudzumu saražos par aptuveni 30 EUR mēnesī vai pat lētāk (atkarīgs no gāzes katla efektivitātes).

Augstāk minētajā piemērā redzams, ka zemes siltumsūkņa nomaiņa atmaksāsies jau 6-7 gados. Turklāt, ņemot vērā Eiropas Savienības apņemšanos kļūt CO2 neitrālai līdz 2050. gadam, paredzams, ka gāzes cenas nākotnē palielināsies. Līdz ar to zemes siltumsūkņa ierīkošana, iespējams,  atmaksāsies pat ātrāk. Tāpat arī apziņa, ka mājas apkures sistēma ir dabai draudzīga, nav mazsvarīgs arguments.

Ieguvums, izvēloties GeoCollect zemes kontūru

Lielākā daļa privātmāju ar gāzes apkures risinājumu atrodas pilsētu teritorijās, kas nozīmē, ka pieguļošā zeme ap ēku ir ierobežotā platībā. Tā kā GeoCollect aizņem vien 1/3 vai pat mazāk no apkurināmās platības, tas ir lieliski piemērots risinājums. Ir iespējams arī veikt zemes urbumus, lai no tiem iegūtu ģeotermālo enerģiju zemes siltumsūknim. Tomēr jāņem vērā, ka dziļurbuma izveide ir ievērojami dārgāka par GeoCollect risinājumu, un tai ir nepieciešama atļauja no Valsts vides dienesta.

GeoCollect zemes kontūrs salīdzinājums ar klasisko kontūru
Papildu informācija